Budownictwo wiadomości branżowe

Case study: parking, który pozwala zarabiać więcej. Systemowo

Teaser

Lokowanie pieniędzy w nieruchomościach ma jeden zasadniczy cel ? generowanie przychodów w dalszej perspektywie czasowej. Inwestorzy operujący w komercyjnej przestrzeni użytkowej dysponują szeregiem rozwiązań, które przynosić mogą potencjalne zyski. Wzrastająca potrzeba kontroli dostępu w dynamicznie rozwijających się centrach miast sprawia, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się zautomatyzowane parkingi. Co za nimi przemawia? Z jednej strony bezpieczeństwo. Z drugiej ? dodatkowe przychody. Pod lupę wzięliśmy jeden z najnowocześniejszych kompleksów biznesowo-rekreacyjnych w Trójmieście ? otwartą w połowie stycznia gdańską Alchemię.

Strażnik Alchemii

Z czym mamy tu do czynienia? Mieszczące się przy Alei Grunwaldzkiej 411 centrum to w założeniu miejsce, w którym możemy otworzyć swoje biuro, wybrać się do restauracji, a także spalić kalorie na basenie lub w klubie fitness. W tym czasie dostępu do naszego samochodu strzeże cały szereg zabezpieczeń. Cztery poziomy parkingowe ? dwa podziemne i dwa nadziemne. W sumie nieco ponad 400 miejsc. Nad kontrolą dostępu w obiekcie referencyjnym czuwa pracująca całą dobę ochrona, monitoring CCTV oraz główny strażnik ? połączony z instalacją alarmową, zasilany dwoma niezależnymi źródłami, zautomatyzowany system parkingowy FAAC Park Plus. Inwestor zdecydował się na zastosowanie podwójnych terminali wjazdowych i wyjazdowych, szlabanów serii 620 oraz kas automatycznych. Całość funkcjonująca jak w szwajcarskim zegarku, pewna niczym helwecki bank. Jakie korzyści z tak zautomatyzowanego systemu parkingowego czerpie właściciel?

Jak w szwajcarskim zegarku

Z punktu widzenia inwestora najważniejsze cechy parkingu to bezpieczeństwo, modułowość, funkcjonalność, niezawodność oraz ekonomia pracy. Wszystkie razem przełożyć się zaś mają na sprawnie działający i przynoszący stałe przychody system kontroli dostępu. Goście gdańskiej Alchemii mogą korzystać z jej parkingów na dwa sposoby ? zakupując bilet jednorazowy lub za pośrednictwem karty stałego abonenta. W obu przypadkach pierwszym krokiem, jaki wykonuje klient, jest podjechanie do podwójnego terminalu obsługującego wjazd i wyjazd. Specjalna pętla indukcyjna umieszczona w podłożu wykrywa obecność pojazdu oraz kontroluje przejazd. Przepustka nie zostanie wydana, jeśli ubiega się o nią pieszy lub gdy na parkingu brakuje już miejsc. Mieszcząca zapas 9.000 biletów drukarka termiczna bądź pasywny czytnik kart zbliżeniowy błyskawicznie wydaje pozwolenie i wysyła sygnał dalej, ułatwiając w ten sposób przejazd nawet podczas intensywnego ruchu. W momencie odbioru biletu, drogę na parking Alchemii toruje nam już szlaban FAAC 620. Opatentowany napęd hydrauliczny z cylindrami tłokowymi podnosi przeszkodę w niecałe 2 sekundy. Pod ramieniem znajduje się druga pętla indukcyjna, która po przejechaniu pojazdu automatycznie zamyka barierę ? w praktyce nie pozwala więc wjechać dwóm samochodom jeden po drugim. Trwałość urządzenia zapewniają chroniące przed korozją zabezpieczenia kataforyczne oraz elegancka, stalowa osłona wykończona pokryciem poliestrowym. ? Poza funkcjonalnymi szlabanami, pewność zapłaty gwarantuje również (a może przede wszystkim) w pełni zautomatyzowana kasa. Obudowane w stal nierdzewną i chronione zabezpieczeniami przeciwwłamaniowymi urządzenie odczytuje bilet, oblicza wartość stawki, pobiera stosowną opłatę (w postaci bilonu, banknotów lub w formie elektronicznej) oraz w razie potrzeby wydaje resztę. Tylko w ten sposób uzyskamy potwierdzenie na bilecie, które pozwoli nam opuścić parking ? podsumowuje Paweł Prasowski, prezes firmy DEMIT, instalatora systemu parkingowego Alchemii.

Duże możliwości, większe zyski

Dobry system parkingowy to taki, który daje się dostosować do indywidualnych wymogów inwestora. Pozostając w przykładzie gdańskiego kompleksu, zarządca obiektu ma do dyspozycji szereg opcji dodatkowych. ? System Park Plus można swobodnie modyfikować ? np. dodawać kolejne urządzenia w celu wydzielenia osobnych stref dla klientów specjalnych. Praktycznie każdy z zastosowanych dotychczas elementów można rozwijać o dodatkowe możliwości, takie jak chociażby rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, interkom, czytniki dalekiego zasięgu w automatach biletowych czy składane ramiona w przypadku szlabanów 620. Dzięki kolejnym rozwiązaniom można nie tylko dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo parkingu, ale też poszerzyć jego powierzchnię ? tłumaczy Waldemar Stehbach, ekspert marki FAAC. Bezpieczny parking to także zachęta do skorzystania z jego usług przez klienta. A klient znaczy pieniądz. Automatyka, wysoka wydajność działania czy elektroniczna weryfikacja biletów to gwarant niskich kosztów eksploatacji ? eliminują bowiem potrzebę ponownego drukowania biletu oraz zatrudniania pracującego przez całą dobę personelu. ? Parking, który oddaliśmy do dyspozycji klientów, to udogodnienie wydajne, pozwalające lepiej zarządzać dostępnymi miejscami. Do tej pory nie doświadczyliśmy żadnych problemów z działaniem systemu ? podsumowuje Maciej Brożek, przedstawiciel firmy Torus, właściciela gdańskiej Alchemii.

W polskich miastach przykłada się coraz większą wagę do problemu kontroli dostępu. Jest to naturalne następstwo nowych inwestycji, które, wraz z postępującą rewitalizacją, napędzają rozwój urbanistyczny nowoczesnych aglomeracji. Trend ten idzie na rękę przedsiębiorcom ? za budową centrów handlowych czy jakichkolwiek innych obiektów użytku publicznego stoi przecież chęć zysku. W takich sytuacjach płatny parking automatyczny pozwala po prostu zarabiać więcej. Systemowo.

Źródło FAAC. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Grupy Sanitec   #Nova Top Pico   #Sanitec Ko   #WP