wiadomości branżowe

UNIQA zrewitalizowała zabytkową siedzibę w Łodzi

Zakończyły się trwające rok prace nad odrestaurowaniem pofabrycznego obiektu przy ul. Gdańskiej 132 w Łodzi. Budynek od ponad 20 lat jest siedzibą UNIQA Towarzystwa Ubezpieczeń SA. Siedziba UNIQA w Łodzi to dawny budynek farbiarni Oskara Stadtlandera. Wyremontowany został w taki sposób, by przypominać o historii miejsca. Odnowę przeszła nie tylko elewacja budynku, ale także wnętrza, w

Teaser

Zakończyły się trwające rok prace nad odrestaurowaniem pofabrycznego obiektu przy ul. Gdańskiej 132 w Łodzi. Budynek od ponad 20 lat jest siedzibą UNIQA Towarzystwa Ubezpieczeń SA.

Siedziba UNIQA w Łodzi to dawny budynek farbiarni Oskara Stadtlandera. Wyremontowany został w taki sposób, by przypominać o historii miejsca. Odnowę przeszła nie tylko elewacja budynku, ale także wnętrza, w których wyeksponowano starą cegłę, oddającą ducha przemysłowego budynku.

Wyremontowana klatka schodowa odsłaniająca zabytkową cegłę. Budynek UNIQA przy ul. Gdańskiej 132 w Łodzi.

 

Realizacja projektu trwała rok, zakończyła się w połowie lutego 2014 r. Nieformalnie wpisała się w łódzki program ?Mia100 kamienic?, którego celem jest odrestaurowanie cennych budynków z XIX i XX w.

Renowację budynku centrali UNIQA finansowaliśmy ze środków własnych. Koszt projektu to blisko 10 mln zł. Urząd Miasta Łodzi od 2011 r. prowadzi projekt przywracania blasku dawnej Łodzi. Cieszę się, że w ten sposób mogliśmy wpisać się w projekt miasta ? mówi Małgorzata Michalak ? Bartkowiak, wiceprezes zarządu UNIQA. – UNIQA jest jedną z najszybciej rozwijających się grup ubezpieczeniowych w Polsce. Łączy nowoczesne rozwiązania dla klientów z poszanowaniem historii i stąd decyzja rady nadzorczej o remoncie ? dodaje Małgorzata Michalak ? Bartkowiak.

UNIQA jest jedynym towarzystwem ubezpieczeniowym na rynku z siedzibą w Łodzi. I jedną z nielicznych spółek branży finansowej, której centrala mieści się w historycznym budynku, wpisanym do ewidencji zabytków.

Remont wymagał przeniesienia ponad 150 pracowników do lokalizacji tymczasowej. Nowa powierzchnia biurowa zaaranżowana została w formule open space, dzięki czemu powiększono liczbę stanowisk pracy ze 162 do 197.

Grupa działająca w Polsce należy do austriackiego koncernu UNIQA, którego tradycja sięga ponad 100 lat. Zatrudnia w Polsce ponad 900 osób, w tym aż 400 w Łodzi. Jest tym samym jednym z większych pracodawców w regionie. W latach 2011-2013 obie spółki UNIQA działające w Polsce ? towarzystwo majątkowe i życiowe – odprowadziły do państwowej kasy prawie 23 mln zł podatku PIT, 4,6 mln zł podatku CIT i 4,2 mln zł podatku VAT. Bezpośrednio do kasy miejskiej w tym samym okresie trafiło m.in. ponad 310 tys. zł podatku od nieruchomości.

Miasto fabryk

Miasto Łódź dawniej nazywane było miastem fabryk. Dziś tylko nieliczne z tych, które pozostały mają szansę przejść rewitalizację. Jak wyjaśnia Dariusz Chwalborski z Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, historia budynku sięga 1896 roku, gdy w tym miejscu powstała nieduża, zatrudniająca 40 robotników farbiarnia wełny Oskara Stadtlandera. W 1912 roku do rozbudowanych budynków została przeniesiona z ulicy Piotrkowskiej fabryka wyrobów wełnianych Maksymiliana Schiffera /Szyffera/, działająca od 1889 roku. W latach międzywojennych w części hal produkcyjnych znajdowała się z kolei tkalnia jedwabiu H. Gordina i S-ka. Od początku lat 90-tych XX wieku w budynku starej fabryki siedzibę ma Zakład Ubezpieczeń i Reasekuracji Polonia SA, a po zmianie nazwy (11 lat temu) i właściciela (13 lat temu) – UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA.

Elewacja frontowa. Budynek UNIQA przy ul. Gdańskiej 132 w Łodzi


?Mia100 kamienic?

Od 2011 r. miasto Łódź prowadzi projekt ?Mia100 kamienic?. Równolegle prowadzone są prace rewitalizacyjne ulicy Piotrkowskiej i Księżego Młyna. Lista zabytków obejmuje budynki XIX i XX wieku, które trwale związane są z historią miasta, a w okresie PRL nie przechodziły żadnych remontów. Ich rewitalizacja pozwoli uratować zabytkowe centrum Łodzi. Odnawiane są całe budynki od piwnicy, aż po dach. Wymianie podlegają: stolarka okienna, stolarka drzwiowa, wzmacniane są stropy, odnawiane elewacje, bramy, klatki schodowe. Wszystkie prace odbywają się pod nadzorem konserwatora zabytków. Jednocześnie remontowane budynki są podłączane do miejskiej sieci cieplnej.

UNIQA Polska

Grupę UNIQA w Polsce reprezentują dwie spółki: życiowa i majątkowa należące do grona najstarszych towarzystw ubezpieczeniowych, oferujące ubezpieczenia majątkowe, komunikacyjne i życiowe, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.Obecnie UNIQA TU SA zajmuje 5. pozycję na rynku ubezpieczeniowym pod względem wysokości składki przypisanej brutto, która w 2012 wyniosła ponad 1,15 mld zł. Dzięki rozbudowanej sieci sprzedaży oraz zaangażowaniu ponad 3 000 agentów, UNIQA jest blisko klientów, zapewniając im profesjonalne doradztwo i pomoc w wyborze ubezpieczenia. Produkty UNIQA można kupić zarówno w ramach sieci wyłącznej, liczącej około 130 placówek, jak i w multiagencjach oraz u brokerów i dealerów samochodowych. Grupa Ubezpieczeniowa UNIQA jest laureatem konkursu Gazety Bankowej w kategorii ?Przyjazna Firma Ubezpieczeniowa 2011?. UNIQA TU SA została uhonorowana przez miesięcznik ekonomiczny Home & Market statuetkami ?Najlepszy Partner w Biznesie? oraz ?Srebrny Parasol?.Inwestorem strategicznym spółek jest europejski holding ubezpieczeniowy o austriackich korzeniach – UNIQA Insurance Group AG.

Grupa UNIQA

Grupa UNIQA należy do wiodących grup ubezpieczeniowych na swoich podstawowych rynkach w Austrii i Europie Środkowo-Wschodniej. 22 000 pracowników i współpracowników obsługuje 9,2 mln klientów w 20 krajach. UNIQA i Raiffeisen Insurance to dwie silne marki, które dają bardzo dobrą podstawę do dalszego rozwoju. UNIQA jest obecna w 15 krajach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Kosowie, Chorwacji, Macedonii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Czechach, Ukrainie i Węgrzech. Do Grupy UNIQA należą również spółki ubezpieczeniowe we Włoszech, Szwajcarii i Liechtensteinie.

 

 

Źródło Grupa Ubezpieczeniowa UNIQA Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy