wiadomości branżowe

Planujesz budowę lub remont? Zaoszczędź na VAT i kup materiały jeszcze w tym roku

Teaser

Kupując materiały do budowy domu (w tym Silka, Ytong) lub remontu domu czy mieszkania (w tym Multipor) do końca tego roku masz jeszcze ostatnią możliwość skorzystania z odliczenia VAT. Ile można zaoszczędzić? W przypadku inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę limit odliczenia wynosi w tej chwili ponad 30.000 zł, w przypadku inwestycji nie wymagającej pozwolenia na budowę ? ponad 10.000 zł. (*)

Możliwość odliczenia VAT na materiały budowlane wynika z ustawy wprowadzonej po wzroście podatku VAT z 7 do 22, a następnie do 23%. Opcja ta kończy się 31 grudnia 2013 roku, wraz z wprowadzeniem programu Mieszkanie dla Młodych. Osoby, które planują budowę lub remont powinny więc rozważyć zakup materiałów jeszcze w tym roku ? oznacza to realne oszczędności. Zakupione materiały budowlane Silka i Ytong, w uzgodnieniu z firmą handlową, można do czasu rozpoczęcia budowy przechować na placu dystrybutora.

Przykładowo, budując dom o powierzchni 150 m2 z bloczków Ytong Energo 36,5 cm, w jednej z popularniejszych technologii ściany jednowarstwowej, inwestycja w materiały budowlane na ściany zewnętrzne i wewnętrzne wyniesie ok. 40.000 zł brutto. Zawarty w cenie podatek VAT to ponad 7.000 zł. Z tego odzyskać możemy ponad 4.500 zł. Realnie obniża to koszty budowy. Oszczędzamy więc podwójnie ? zarówno ze względu na wybór technologii, gdzie w jednej cenie mamy materiał konstrukcyjny i docieplenie ? jak i możliwość odzyskania VAT.

Podobnie w przypadku remontu z ociepleniem od wewnątrz płytami Multipor ? biorąc pod uwagę mieszkanie o pow. 65 m2 w bloku, w którym powierzchnia ścian do ocieplenia to 20 m2 ? materiały do ocieplenia będą kosztowały ok. 3.000 zł. W kwocie tej mieści się VAT w wysokości 560 zł, z czego odzyskać możemy maksymalnie ok. 360 zł.

Poniżej przedstawiamy skrócone informacje dotyczące możliwości odzyskania VAT na materiały budowlane. Pełne dane, podstawa do podjęcia decyzji, znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów: http://www.finanse.mf.gov.pl/vat/zwrot-vat/zwrot-wydatkow-na-budownictwo-mieszkaniowe

Kto może ubiegać się o zwrot VAT?

O zwrot mogą ubiegać się osoby fizyczne, które poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych na budowę domu, nadbudowę lub rozbudowę budynku, bądź też remont domu lub mieszkania. Dotyczy to materiałów, na które po 30 kwietnia 2004 wzrosła stawka podatku VAT z 7 na 22% (lub wyższą). Wydatki muszą być udokumentowane fakturami VAT.

Jak ubiegać się o zwrot?

Zwrot odbywa się na podstawie wniosku złożonego do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania, Urzędu Skarbowego. Wniosek powinien zawierać m.in. dane osoby, która go składa, rok rozpoczęcia inwestycji, wykaz faktur oraz obliczoną kwotę zwrotu. Wzory wniosków dostępne są na stronach internetowych Ministerstwa Finansów (linki poniżej w źródłach).

Jaką kwotę można odzyskać?

Wysokość kwoty zwrotu jest uzależniona od kilku czynników:

  1. Rodzaju inwestycji ? czy wymaga pozwolenia na budowę, czy nie,
  2. Korzystania z ulg mieszkaniowych w latach 2004 ? 2005,
  3. Wysokości ceny 1 m2 stosowanej przy obliczaniu limitów,
  4. Wysokości stawki podatku VAT obowiązującej w momencie złożenia pierwszego wniosku w pięcioletnim okresie.

 

Osoba, która składa pierwszy wniosek w 2013 roku (dla wydatków nieodliczonych w ramach ulgi mieszkaniowej) może odzyskać ? w przypadku inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę ? ponad 30.000 zł. Limit liczony jest zgodnie ze wzorem: (70 m2 x cena 1 m2) x 12,295%. Kwotę zwrotu obliczamy ze wzoru 65,22% kwoty podatku VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych (przy podatku 23%). W przypadku inwestycji nie wymagającego pozwolenia na budowę aktualny limit to 10.000 zł, wyliczony zgodnie ze wzorem: (30 m2 x cena 1 m2) x 12,295%. Kwota zwrotu obliczana analogicznie. Cena 1 m2 jest aktualizowana kwartalnie, zgodnie z danymi GUS.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem infolinii Silka Ytong: 801 122 227; 29 76 70 360.

Źródła:

Strona informacyjna Ministerstwa Finansów: http://www.finanse.mf.gov.pl/vat/zwrot-vat/zwrot-wydatkow-na-budownictwo-mieszkaniowe
Broszura informacyjna Ministerstwa Finansów, wzór wniosku, lista materiałów podlegających odliczeniu, cena 1 m2 do obliczenia limitu ? http://www.media.xella.pl/budujemy/entry/ostatnia-szansa-na-zwrot-podatku-vat-za-materialy-budowlane

###

XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje energooszczędne materiały budowlane: Ytong, Ytong Energo, Multipor i Silka. Priorytetami Xelli są jakość produkcji ? polskie zakłady były wielokrotnie nagradzane w tej kategorii; a także profesjonalne wykonawstwo ? od 2012 roku dostępna jest innowacyjna usługa ?szkolenie na budowie?, Xella rozwija również autorski program edukacyjny dla szkół i uczelni technicznych ? Akademia Murowania Silka Ytong.

Xella prowadzi sprzedaż poprzez sieć dystrybucji na terenie Polski oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.ytong-silka.pl, www.budowane.pl, www.ZdrowaBudowa.pl, www.akademiamurowania.pl, www.ocieplenieodwewnatrz.pl

Źródło Xella Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Remigiusz Antczak   #Wielkiej Brytanii