Budownictwo wiadomości branżowe

Polscy rolnicy respektują unijne przepisy inwestując w gospodarstwa hodowlane

Teaser

Polska infrastruktura rolnicza zapewnia zwierzętom odpowiednie warunki chowu. Rolnicy są świadomi tego, jakie kryteria powinny spełniać ich gospodarstwa i inwestują w nie, w trosce o zdrowie  i samopoczucie zwierząt ? wynika z badania Millward Brown, przeprowadzonego na zlecenie Wienerberger, największego w Polsce producenta materiałów ceramicznych. Dane sprzedażowe firmy potwierdzają te wyniki, wskazując na dynamicznie rosnącą liczbę inwestycji w obiekty hodowlane.

W związku z trzyletnią strategią UE na rzecz ochrony i dobrostanu zwierząt, a także obowiązującymi od 1 stycznia br. przepisami unijnymi dotyczącymi zapewnienia odpowiednich warunków chowu, polskie gospodarstwa rolne zajmujące się hodowlą zwierząt muszą spełniać bardziej restrykcyjne normy. Dotyczą one odpowiedniego żywienia, właściwego chowu, sprawowania opieki nad zwierzętami chorymi, a także polityki informacyjnej konsumentów mięsa i nabiału. Najnowsze badanie przeprowadzone przez Millward Brown, na zlecenie firmy Wienerberger bierze pod lupę opinie rolników i osób zamieszkałych na terenach wiejskich, na temat dobrostanu zwierząt w Polsce.

Polska infrastruktura na europejskim poziomie

Aż 42% rolników i mieszkańców wsi pozytywnie ocenia stan polskiej infrastruktury rolniczej, z czego 33% jest zdecydowanie przekonana, że reprezentujemy najwyższy poziom w kwestii zapewnienia zwierzętom odpowiednich warunków chowu. Jednocześnie ok. 50% respondentów jest zdania, że polskie rolnictwo wciąż wymaga znacznych inwestycji i modernizacji. Dopłaty i możliwości uzyskania kredytów, z bardzo korzystnym oprocentowaniem dla gospodarstw rolnych, przyczyniły się w ostatnich latach do wzrostu liczby nowopowstających, nowoczesnych obiektów do hodowli zwierząt. Tę tendencję odzwierciedlają również wyniki sprzedażowe firmy Wienerberger, która dostarcza nowoczesne rozwiązania budowlane, pozwalające na prowadzenie inwestycji w sposób zgodny z najwyższymi światowymi standardami. Do budowy obiektów hodowlanych inwestorzy często wybierają ceramiczne cegły konstrukcyjne Porotherm, gdyż jest to w pełni naturalny materiał, bezpieczny dla środowiska, a jednocześnie odporny na gromadzenie się wilgoci oraz posiadający doskonałe parametry termoizolacyjne i akustyczne.  Po I połowie 2013 roku producent cegieł Porotherm prognozuje znaczący wzrost tego rodzaju inwestycji w porównaniu z rokiem ubiegłym.  

Zdrowie zwierząt pod kontrolą

Strategia UE na rzecz ochrony i dobrostanu zwierząt poza poprawą warunków hodowlanych, ma na celu wprowadzenie bardziej restrykcyjnego przestrzegania prawa konsumentów do wiarygodnych informacji na temat traktowania zwierząt, z których pozyskiwane są produkty mięsne, mleczne, jajka czy sery. Producenci żywności, którzy dbają o dobrostan zwierząt, będą mogli po pozytywnym przejściu kontroli, podawać taką informację na opakowaniu i tym samym dawać możliwość wyboru konsumentom. Dodatkowo, o zakupie produktów pochodzących z gospodarstw przyjaznych zwierzętom, może decydować rosnąca świadomość społeczna na temat wpływu warunków w jakich przebywają kury, świnie czy krowy na ich zdrowie, a co z tym idzie na jakość wytwarzanej żywności. W wyżej wspomnianym badaniu opinii społecznej wśród osób zajmujących się działalnością rolniczą oraz takich, które mieszkają na wsi najwyższy odsetek uważa, iż materiały zastosowane do budowy np. chlewni czy kurników mogą wpływać na jakość mięsa. Wciąż jednak 15% osób mieszkających na ternach wiejskich i 19% zajmujących się rolnictwem nie widzi związku między budynkami w jakich przebywają zwierzęta, a ich zdrowiem. Natomiast, tak jak ludzie, mogą one chorować na wskutek przebywania w pomieszczeniu, gdzie panują niekorzystne warunki, takie jak nadmierne zawilgocenie lub zagrzybienie.

Sucha ceramika częstym wyborem rolników

Jak pokazały dane sprzedażowe firmy Wienerberger za 2012 r. i pierwszą połowę 2013 r., rolnicy inwestujący w infrastrukturę gospodarstw i dbający o zdrowie oraz samopoczucie zwierząt hodowlanych, do budowy chlewni i kurników często wybierają ceramikę. Najważniejszy czynnik decydujący o popularności tego materiału wskazuje badanie społeczne Millward Brown. Aż 48% rolników za najistotniejszą właściwość ścian w budynkach hodowlanych uznało odporność na gromadzenie się wilgoci. Wysokie stężenie wody w powietrzu, w danym pomieszczeniu po pierwsze sprzyja rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów, a po drugie w zawilgoconej ścianie mogą tworzyć się toksyczne grzyby i pleśnie. Cegły ceramiczne wypalane są w temperaturze blisko 900°C, przez co gotowy produkt jest zupełnie suchy. Dlatego mury z ceramicznych cegieł Porotherm charakteryzują się minimalną wilgotnością, nie przekraczającą ok. 1%. Inne materiały ścienne mogą osiągać wilgotność na poziomie nawet ponad 10%. Ceramika także doskonale sprawdza się w warunkach, gdy mur zostanie narażony na wdzieranie się wody. Na przykład w budynkach ferm drobiu tj. kurnikach, brojlerniach czy indycznikach, po zakończeniu każdego cyklu hodowli odbywa się czyszczenie wszystkich powierzchni budynku za pomocą myjek ciśnieniowych z użyciem dużej ilości płynów. Powoduje to znaczny wzrost wilgotności ścian. Ceramika poryzowana, będąca materiałem ?oddychającym? szybko odparowuje nadmiar wody i łatwo wysycha. Ponadto, do budowy obiektów hodowlanych, inwestorzy często wybierają zaprawę do murowania na sucho Porotherm Dryfix. Rozwiązanie umożliwia niemal bezszczelinowe łączenie ze sobą poszczególnych cegieł, przez co mur jest bardzo ciepły, a dodatkowo pozbawiony wilgoci, która występuje zawsze w przypadku zastosowania tradycyjnej, mokrej zaprawy. Zdecydowanie suche mury z cegieł Porotherm sprzyjają zdrowiu zwierząt oraz zapewnieniu wysokiej jakość produkowanej żywności w danym gospodarstwie.

Ważna również izolacyjność termiczna i trwałość

Wśród właściwości ścian w budynkach hodowlanych, które mogą wpływać na zdrowie zwierząt rolnicy wskazali również wysoką izolacyjność termiczną (24%), natomiast osoby mieszkające na wsi trwałość (11%). Dla odpowiedniego chowu zwierząt, szczególnie młodych, utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku jest istotne, jednak zasada im cieplej, tym lepiej nie ma zastosowania w budownictwie rolniczym. Mury nadmiernie wyizolowane nie będą odprowadzać wilgoci gromadzącej się wewnątrz kurników czy chlewni. W związku z tym do obiektów hodowlanych polecane jest rozwiązanie ceramicznej ściany jednowarstwowej, (czyli bez warstwy dodatkowej termoizolacji). Taka ściana zapewnia bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła, nawet na poziomie U=0,23 (W/m2K). Przy takich wartościach, rolnicy zdecydowanie nie muszą obawiać się nadmiernych wydatków na ogrzewanie, a jednocześnie mury oddychają, dzięki czemu niwelowane jest ryzyko zawilgocenia lub korozji elementów konstrukcyjnych przez mikroby. Ceramika należąca do najtrwalszych materiałów budowlanych pod tym względem spełnia przede wszystkim oczekiwania hodowców. Jednak nie mija się z prawdą stwierdzenie, że trwałość materiału budowlanego jest istotna dla zdrowia zwierząt. Mur, bez warstwy izolacji, skonstruowany z wypalonych z gliny, w wysokiej temperaturze pustaków jest solidny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego w kurnikach zbudowanych z ceramiki, zwierzęta nie mogą wydziobywać materiału ze ściany.

O firmie Wienerberger:

Wienerberger działa na polskim rynku 18 lat. Jako czołowy producent ceramicznych materiałów budowlanych dostarcza nowoczesne rozwiązania, pozwalające na prowadzenie inwestycji w sposób zgodny z najwyższymi światowymi standardami. Połączenie innowacyjnych technologii i dwustuletniej tradycji czyni z Wienerberger technologicznego lidera jakości na polskim rynku z trzema wyróżniającymi się grupami produktów: ceramiczne cegły konstrukcyjne i stropy Porotherm, cegły klinkierowe Terca oraz dachówki ceramiczne Koramic

Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o. o. jest częścią koncernu Wienerberger AG, największego na świecie producenta cegieł, lidera w produkcji dachówek ceramicznych w Europie, jak również wiodącego producenta kostki brukowej w centralnej i wschodniej Europie. Wienerberger AG to również firma o ugruntowanej pozycji na rynku systemów rur w Europie. Założona w 1819 roku, na całym świecie posiada ponad 220 zakładów w 30 krajach.

Źródło Wienerberger. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy