wiadomości branżowe

Alchemia zakłada “krawaty”

Teaser

Na gdańskiej Alchemii rozpoczął się montaż ostatnich elementów, które zmienią wygląd zewnętrzny pierwszego etapu inwestycji. Są to charakterystyczne, pionowe siatki, które niczym ?krawaty? przyozdobią elewację budynku. Ich kolory – złoty i platynowy, odpowiadają nazwom poszczególnych wież biurowych – Aurum i Platinum.

Na wieżach biurowych Alchemii montowane są dekoracyjne elementy składające się z aluminiowych, modułowych siatek, które względu na swój wygląd i charakter nazywane są potocznie ?krawatami?. – Każda z wież posiadać będzie dwa takie elementy, jeden od strony Alei Grunwaldzkiej i jeden od strony peronu Szybkiej Kolei Miejskiej. Ich długość wynosić będzie odpowiednio 44 metry dla wyższej z wież biurowych – Aurum i 32  metry dla niższej – Platinum, a szerokość każdego z nich wyniesie blisko 5,5 m. Zakończenie montażu planujemy na koniec lipca ? mówi Tomasz Borowski z firmy Torus, kierownik robót na budowie Alchemii.

Identyfikacja w otwartej przestrzeni

Elementy te, oprócz waloru ozdobnego, pełnić będą ważną rolę identyfikacji budynków w przestrzeni. Alchemia to docelowo kompleks 7 obiektów biurowych, zatem czytelne ich oznaczenie będzie miało duże znaczenie dla swobody poruszania się po tym terenie przyszłych pracowników i gości. Siatki zamontowane będą nad wejściami do części biurowych, a na każdej z nich znajdzie się także nazwa budynku. Choć tego typu oznaczeń nie ma jeszcze zbyt wiele w Polsce, zyskują one na popularności ze względu na swój unikatowy architektonicznie charakter. – Dla “krawatów” użyliśmy materiału ażurowego. Tego rodzaju elementy umożliwiają przedstawienie kilku planów w przestrzeni, mogą one stwarzać jakąś bryłę, definiować płaszczyznę, ale nie są zamkniętą i sztywną granicą. Przykładem wykorzystania ażurowego rozwiązania, choć w znacznie większym stopniu, jest Stadion Narodowy w Warszawie ? mówi Katarzyna Jabłońska-Bida, architekt w pracowni APA Wojciechowski, członek zespołu przygotowującego projekt Alchemii. Elementy te wykonane są z siatek cięto-ciągnionych, co zapewni przepuszczanie dziennego światła, a także pełną widoczność otoczenia z wnętrza biur.

Dzięki swoim rozmiarom ?krawaty? widoczne będą z odległości nawet kilku kilometrów. Dodatkowe podświetlenie ich od dołu lampami ledowymi o wąskim promieniu świetlnym, po zmroku zapewni ciekawy efekt jednolitego blasku o charakterystycznej dla budynku kolorystyce. Obiekty biurowe, które powstaną w następnych etapach inwestycji, będą nosiły kolejne nazwy pierwiastków chemicznych. Koncepcja nazewnictwa i identyfikacji wizualnej Alchemii ma swoje historyczne odniesienie. Inwestycja powstaje bowiem na terenach, na których kiedyś znajdował się budynek zakładu Chemia.

Źródło Alchemia. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy