wiadomości branżowe

Komnata Draculi czy esencja elegancji? Kilka słów o ciemnych kolorach

Teaser

Ciemne kolory to prawdziwe wyzwanie. Jesteśmy przyzwyczajeni do jasnych i pogodnych aranżacji w stylu skandynawskim, które zdominowały nasze wnętrza. Urządzając mieszkania całkiem niesłusznie pomijamy lekko chmurne, nasycone kolory. Bierzemy ciemne barwy na tapetę i szukamy ich jasnych stron.

Niechętnie sięgamy po mocny fiolet, głęboką czerwień czy brąz. Wszystkie poradniki przestrzegają nas, że wnętrze, w którym zostaną użyte stanie się smutne i przytłaczające, a światło – zamiast odbić się od jasnej ściany – zostanie pochłonięte przez ciemny kolor. Nie zapominajmy jednak, że nie każde wnętrze musi być jasne i przestronne ? czasem warto, np. w sypialni czy salonie, postawić na wyrafinowanie i nutę tajemniczości. Z ciemnymi barwami jest tak, że wszystko zależy od tego jak ich użyjemy.

Ton w ton ? pierwsza zasada ciemnych kolorów

Ciemne kolory i ich różne odcienie użyte np. na przylegających do siebie ścianach sprawią, że wnętrze nabiera dynamiki i głębi. Duże ciemne płaszczyzny mogą być przełamane dodatkami w tym samym kolorze, ale jaśniejszym odcieniu ? takie połączenie sprawia, że osiągamy efekt przenikania się i uzupełniania barw. Jaśniejsze akcenty z jednej strony tonują i rozjaśniają, z drugiej wydobywają głębię intensywniejszych i ciemniejszych odcieni.

Siła kontrastu

Jeśli decydujemy się na brązy, fiolety i inne ciemne kolory na dużych płaszczyznach, jako uzupełnienie aranżacji idealnie sprawdzą się kontrasty ? zarówno te duże np. w postaci złotawej, miodowej podłogi, jak również te małe ? białe dodatki wyraźnie odcinające się od tła. ? Intensywność koloru ciemnej ściany można rozproszyć roletami ? np. w pastelowym kolorze. Dobranie innych tekstyliów – np. obić mebli z tej samej, jasnej palety pomoże stworzyć dynamiczną i ciekawą aranżację ? o możliwościach stylizacji opowiada Liliana Kiekis Kozica, ekspert firmy Franc Gardiner.

Morze możliwości

Czerwone ściany i mahoniowe meble w kolonialnym stylu w zestawieniu z liliową tapicerką i beżową roletą sprawią, że poczujemy się we wnętrzu jak w perskich komnatach. Brązowe ściany i drewniana podłoga uzupełniona zieloną aranżacją okna, to przykład pomieszczenia dla miłośników naturalnej harmonii w kolorach Ziemi. Fiolet na jednej ze ścian w sypialni doda jej inspirującego charakteru. Ciemne kolory to bogata paleta niecodziennych możliwości, która jest alternatywą dla wszechobecnego dyktatu jasnych barw. 

Źródło FRANC GARDINER. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy