wiadomości branżowe

Ukończono budowę pierwszego w Europie domu e4 BRICKHOUSE 2020

–          Od wizji do rzeczywistości ? Wienerberger wprowadza przyszłościowe, niemal zero energetyczne standardy

<

p>-          e4 BRICKHOUSE 2020 produkuje więcej energii niż sam zużywa

–          Przez pierwsze dwa lata zużycie energii w domu e4 BRICKHOUSE 2020 będzie ściśle monitorowane przez Austriacki Instytut Technologii

Projekt największego na świecie producenta cegieł ? firmy Wienerberger to kolejny ważny krok w stronę zrównoważonego budownictwa przyszłości. W miejscowości Zwettl, zwanej austriackim biegunem polarnym, ze względu na mrozy sięgające nawet -36.6°?C, powstał pierwszy w Europie, niemal zero energetyczny dom z cegieł ceramicznych – e4 BRICKHOUSE 2020. Nad planem i realizacją projektu czuwał Franz Schiller – ambitny inwestor, na co dzień ściśle współpracujący z Wienerberger. Budowę ukończono 16 października 2012 po prawie
12 miesiącach pracy.

e4: Rozwiązanie firmy Wienerberger  dla budownictwa przyszłości. Prace nad projektem zakładającym budowę domów, które będą bezpieczne dla zdrowia domowników, energooszczędne, a jednocześnie atrakcyjne i przystępne cenowo rozpoczęły się na początku 2010 roku. Wspólnie z konsorcjum ekspertów firma Wienerberger opracowała model budynku – e4 BRICKHOUSE 2020 spełniający restrykcyjne, niemal zero energetyczne wymagania Unii Europejskiej, które będą obowiązywać od 2020 roku. “Nasza koncepcja e4 BRICKHOUSE zapewni rodzinom  energooszczędny, zdrowy i osiągalny finansowo dom. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na budownictwo przyjazne dla środowiska” – mówi CEO Wienerberger, Heimo Scheuch.

Cztery najważniejsze elementy. Koncepcja holistyczna domu e4 jest oparta na czterech kluczowych  elementach:  solidnych, energooszczędnych ścianach zewnętrznych z pustaków ceramicznych (energia), odnawialnych źródłach energii ( environment – środowisko), przystępnych kosztach budowy i eksploatacji (ekonomia) oraz wysokim komforcie życia (emotion&health ? dobre samopoczucie i zdrowie).

Energia w domu e4 BRICKHOUSE 2020 ? produkcja większa niż zużycie. Pierwszy w Europie projekt e4 to dom zbudowany z najnowszej generacji pustaków ceramicznych Wienerberger, ze zintegrowaną izolacją termiczną, które zapewniają doskonałą ochronę i wysoką akumulację cieplną. Dodatkowo, nowoczesny system ogrzewania oraz fotowoltaiczne panele sprawiają, że 100% zapotrzebowania na energię jest pozyskiwane ze źródeł odnawialnych. Właśnie dzięki takim rozwiązaniom dom produkuje więcej energii, niż potrzebują jego mieszkańcy. Efektywność energetyczna, ochrona środowiska, ekonomiczność i wyjątkowy komfort ? wszystkie cechy e4 BRICKHOUSE 2020 są zgodne z wymogami dyrektywy Unii Europejskiej (2010/31/UE) dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków.

Austriacki Instytut Technologii będzie monitorować dom przez dwa lata. Energetyczny plan, kalkulacja i ewaluacja zostały przeprowadzone przez profesora Klausa Kreca z Wiedeńskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz przez  Austriacki Instytut Technologii. AIT rozpoczął przewidziany na dwa lata monitoring domu  by zebrać wiarygodne dane na temat zużycia i produkcji energii oraz czynników, takich jak jakość powietrza w pomieszczeniach, wilgotność, itp. Projekt e4 BRICKHOUSE 2020 jest współfinansowany przez Austriacki Fundusz Klimatu i Energii (Austrian Federal Climate Energy Found) i w ramach programu badań “Nowa Energia 2020”.

O firmie Wienerberger:

Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o. o. istniejena polskim rynku od ponad 17 lat. Jako czołowy producent systemów budowlanych dostarcza innowacyjne rozwiązania pozwalające na prowadzenie inwestycji w sposób zgodny z najwyższymi światowymi standardami. Połączenie innowacyjnych technologii i kilkusetletniej tradycji czyni  z Wienerberger ekologicznego lidera jakości na polskim rynku z trzema wyróżniającymi się grupami produktów: ceramiczne cegły konstrukcyjne i stropy Porotherm, cegły klinkierowe Terca oraz dachówki ceramiczne Koramic. Wienerberger Ceramika Budowlana w Polsce to 13 zakładów produkcyjnych, w tym jedna z najnowocześniejszych w Europie cegielni w Oleśnicy oraz jeden z najnowocześniejszych na kontynencie zakładów produkcji cegieł elewacyjnych.

 

Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o. o. jest częścią Wienerberger AG, największego na świecie producenta cegieł (Porotherm, Terca), lidera na rynku dachówek ceramicznych w Europie (Koramic, Tondach),  i sprzedaży kostki brukowej w centralnej i wschodniej Europie. Firma jest również kluczowym dostawcą systemów rur (ceramicznych ? Steinzeug-Keramo i plastikowych Pipelife). Założony w 1819 roku na całym świecie Wienerberger posiada 230 zakładów w 30 krajach, w których zatrudnia ponad 12 000 pracowników.

 

Źródło MSLGROUP. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy