wiadomości branżowe

Jesień, czyli od czego boli głowa przy braku wentylacji w domu

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak istotny i zaniedbywany jest temat dostępu do świeżego powietrza w pomieszczeniach. W pomieszczeniach, w których przebywamy ? jak dowodzą badania ? ponad 80% swojego życia. Ma to szczególne znaczenie w chłodnych porach roku: jesienią i zimą ? wtedy częściej dopadają nas bóle głowy i złe samopoczucie. Często spadek samopoczucia tłumaczy się niekorzystnym biometem, wahaniami ciśnienia czy temperatury.  Powód jednak może być banalny: oddychanie przez długie godziny zużytym i bardzo zanieczyszczonym powietrzem wewnętrznym.

<

p>Zimą rzadko otwiera się w domu okna, rzadko się wietrzy – bo zimno. Kiedy na zewnątrz temperatura spadnie poniżej zera stopni, chętnie sięgamy też po taśmę klejącą czy folię, by zakleić kratki wentylacyjne, przez które nawiewa chłodne powietrze z zewnątrz w wyniku tak zwanej wentylacji odwróconej (błędnie działającego systemu wentylacji grawitacyjnej). Dlaczego naturalna wentylacja w domu kiedyś sprawdzała się fenomenalnie, a teraz nie działa?

Po pierwsze: wentylacja grawitacyjna działała i nadal działa tylko w określonych warunkach zewnętrznych, tj. gdy na dworze jest silny wiatr (nie działa podczas bezwietrznej pogody), a różnica temperatur jest na tyle duża, by występująca wtedy różnica ciśnień zassała powietrze w kanałach.

Pierwotne założenia pomysłodawców wentylacji grawitacyjnej (czyli ciągu murowanych kanałów wentylacyjnych zakończonych kratką wentylacyjną) były proste. Zużyte, zanieczyszczone powietrze zostanie wyciągnięte przez podciśnienie, jakie wytworzy się w kanałach wentylacyjnych. I to ? w określonych warunkach atmosferycznych – działało. Działało dzięki istnieniu nieszczelności w stolarce okiennej. Obecnie, kiedy w znacznej większości domów nieszczelne drewniane okna zastąpione zostały szczelnymi i ciepłymi oknami plastykowymi, podciśnienie w kanałach wentylacyjnych nie powoduje napłynięcia świeżego powietrza, gdyż to powietrze nie ma którędy napłynąć. Pół biedy, kiedy inwestor dał namówić się na zakup i montaż nawiewników okiennych. Wtedy do wymiany dochodzi, jest to jednak wymiana bardzo kapryśna: uzależniona od temperatury, prędkości wiatru i? ustawień nawiewników.

Wentylacja grawitacyjna doskonale spisuje się, gdy otworzy się, uchyli lub choć rozszczelni okna. Jednak wciąż robi się to w domach zbyt rzadko. I to z powodów dość oczywistych: ucieczki ciepła i ryzyka nadmiernego wychłodzenia mieszkania.

Idealnym rozwiązaniem jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza z zewnątrz, które jednak byłoby już wstępnie ogrzane, by nadmiernie nie wychładzało i nie powodowało dyskomfortu. Pamiętam, jak często w samochodzie zimą jeździłam z lekko uchylonym oknem i mocnym ogrzewaniem. Co za komfort: z jednej strony świeże powietrze, zapach śniegu, z drugiej ciepło i przyjemnie! Ale z jaką stratą energii?

Są już jednak rozwiązania, które taki komfort zapewniają w domu ? i to bez żadnych strat, a raczej z zyskami energetycznymi. Jest to wentylacja mechaniczna. Koniecznie z odzyskiem ciepła. Temat coraz bardziej popularny w naszym kraju, do którego przekonuje się coraz więcej inwestorów budujących dom.

Dzięki urządzeniu zwanemu rekuperatorem, udaje się odzyskać znaczną część energii i oddać ją do świeżego powietrza zewnętrznego. Dzięki temu nawiewane jest świeże powietrze, ale wstępnie ogrzane, a system grzewczy musi je tylko dogrzać do temperatury komfortu.

Przykładowo: jeżeli na zewnątrz temperatura wynosi plus 2oC, rekuperator ? energią uzyskaną z powietrza wywiewanego ? ogrzeje je do temperatury 17oC, a piec będzie je musiał ogrzać tylko o 3-5 stopni, co generuje niemałe oszczędności na ogrzewaniu zimą.

System wentylacji mechanicznej ma też inne zalety, np. stale wymienia kontrolowaną i zrównoważoną ilość powietrza, tj. dokładnie taką, jaką potrzebujemy do uzyskania komfortu we wszystkich pomieszczeniach w domu, co zapewnia ciągłą wymianę powietrza. To z kolei eliminuje problemy z przebywaniem w zanieczyszczonym powietrzu zewnętrznym i likwiduje przyczyny złego samopoczucia.

 

Więcej informacji: http://www.rekuperatory.pl (rekuperacja, rekuperatory)

Źródło Rekuperatory. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Biuletynie Zam   #pocz   #Stolica Dolnego   #ZP