Budownictwo

Młyny wentylatorowe i kryza segmentowa

Młyny wentylatorowe i kryza segmentowa Autorem artykułu jest dr. Albert Widazy Koniecpolski dr. Albert Widazy Koniecpolski Młyny wentylatorowe stosuje się do mielenia węgla kamiennego oraz

Młyny wentylatorowe i kryza segmentowa

Autorem artykułu jest dr. Albert Widazy Koniecpolski dr. Albert Widazy Koniecpolski

Młyny wentylatorowe stosuje się do mielenia węgla kamiennego oraz brunatnego.
Dlaczego o młynach? Spotkałem się niedawno z tym zagadnieniem i sam nie wiedziałem co to takiego młyn wentylatorowy.
Młyny wentylatorowe stosuje się do mielenia węgla kamiennego oraz brunatnego. Młyny wyposażone są w uproszczone separatory wytrącające grube ziarna na zasadzie zmiany kierunku strumienia. Przemiał uzyskiwany wynosi dla węgli kamiennych R88 = 25?35°/o, zaś dla węgli brunatnych R88 = 30?60°/o. Dyspozycyjność młynów jest dość wysoka, aczkolwiek są one bardzo czułe na zużycie elementów mielących (tzn. łopatek bijakowych wirnika i wykładzin obwodowych komory mielenia) co prowadzi do znacznego zmniejszenia, przy końcu okresu międzyremontowego, wentylacji i wydajności maksymalnej. Omawiane młyny posiadają bardzo dobre właściwości suszarnicze, mogą być stosowane do przemiału paliw wilgotnych i charakteryzują się ponadto prostotą wykonania. Indywidualna instalacja młynowa bezpośredniego spalania wyposażona w młyny wentylatorowe składa się z minimalnej ilości elementów, co zapewnia, najniższe koszta inwestycyjne.

Kryza normalna stosowana jest przy pomiarach natężeń przepływu płynów jednorodnych w przewodach poziomych, pochyłych i pionowych.
Kryza normalna powoduje dużą stratę ciśnienia w przepływie. Jest łatwa do wykonania. Nadaje się do stosowania w przypadkach, gdy występują udary termiczne.
Kryza segmentowa stosowana jest do pomiaru natężeń przepływu wilgotnych gazów i cieczy z zanieczyszczeniami mechanicznymi (otwór na dole) oraz do pomiaru cieczy z rozpuszczonymi gazami {otwór u góry).
Do obliczenia natężenia przepływu z zastosowaniem kryzy segmentowej stosuje się te same wzory co dla kryz normalnych, jednak należy znać wartość współczynnika przepływu zależną od wysokości odcinka koła otworu zwężki i wartości modułu.
Kryzy segmentowe mogą być wykonywane z otworem o zmiennej powierzchni (np. zasuwa). Dokładność pomiaru zależy od ostrości krawędzi. Stosowane są one w przewodach poziomych lub pochyłych.
Dysza ISA (dysza normalna) w porównaniu z kryzą normalną, jest mniej wrażliwa na zanieczyszczenia, nie wytrzymuje udarów termicznych. Stosowana do pomiaru natężenia przepływu gazów, pary i cieczy w przewodach poziomych, pochyłych i pionowych.
Dysza Venturiego i klasyczna zwężka Venturiego powodują małą stratę ciśnienia w przepływie.
Do pomiarów natężeń przepływu o małych wartościach liczby Reynoldsa (ciecze lepkie, mała prędkość przepływu) stosuje się kryzy podwójne, kryzy z podwójnie ściętą krawędzią wlotową i dysze ćwierć-kołowe.

autor wielu publikacji, zainteresowania ochrona środowiska, prawo unii europejskiej, opłaty za korzystanie ze środowiska rejestry emisji zanieczyszczeń, wewnątrz wspólnotowy system uprawnieniami do emisji, TRI, Pollutant Release and Transfer Register

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

0 0 vote
Article Rating

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments