wiadomości branżowe

Polski rynek nieruchomości. Rozwój czy regres?

Rozwój polskiego rynku nieruchomości opiera się na niezdrowych zasadach i jest niemożliwy do utrzymania bez rządowego wsparcia. Ceny nieruchomości oraz koszty w budownictwie rosną w zbyt dużym tempie, aby mówić o stabilnym rozwoju – podaje portal

Rozwój polskiego rynku nieruchomości opiera się na niezdrowych zasadach i jest niemożliwy do utrzymania bez rządowego wsparcia. Ceny nieruchomości oraz koszty w budownictwie rosną w zbyt dużym tempie, aby mówić o stabilnym rozwoju – podaje portal www.bankier.pl.

Zgodnie z oficjalnymi statystykami Polska w ostatnich pięciu latach przeżywała silny wzrost gospodarczy. Produkt krajowy brutto rósł nawet wtedy, gdy pozostałe państwa Unii Europejskiej były pogrążone w recesji. Jednak na tym sielankowym obrazie polskiej gospodarki pojawiają się skazy. Skoro wciąż się rozwijamy, to dlaczego mieszkania stają się coraz droższe, a co za tym idzie – trudniej osiągalne? Rozwój oznacza przecież wzrost bogactwa, które jest powszechnie dostępne. .

Mimo powyższych trudności z analizy płyną niepokojące wnioski. Pierwszym jest wzrost kosztów budowania mieszkań. Wzrost ten jest nieproporcjonalnie duży w stosunku do dynamiki kosztów na innych rynkach. Stąd wynika, że mimo wzrostu podaży mieszkań polski rynek nieruchomości staje się coraz mniej efektywny i potrzebuje coraz większych nakładów pieniężnych. Co więcej, siła nabywcza Polaków na tym rynku z roku na rok jest coraz mniejsza.

 Piotr Lonczak

Analityk Bankier.pl

Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy