wiadomości branżowe

Budownictwo jednorodzinne nie poddało się spowolnieniu w branży budowlanej

W ciągu trzech pierwszych kwartałów br. inwestorzy indywidualni uzyskali ponad 80 tysięcy pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Oznacza to wprawdzie spadek o 9,6% w porównaniu do ubiegłego, rekordowego roku, ale wynik ten jest średnio o 59% wyższy niż w latach 2003-2006.

Liczba zarejestrowanych w tym okresie rozpoczętych nowych budów domów jednorodzinnych, realizowanych przez inwestorów indywidualnych, wyniosła prawie 74 tys. Jest ona niższa o 8,2% w porównaniu z rokiem 2008, ale porównywalna z wynikiem z roku 2007. W porównaniu do lat 2003-2006 jest ona jednak wyższa o średnio 49%.

Rozpoczęto realizację aż 92,4% inwestycji, na które w 2009 r. uzyskano pozwolenia. Wskaźnik ten wynosił 88,1% w analogicznym okresie 2007 r. i 90,9% w analogicznym okresie roku 2008.

Przyczyn wzrostu tych wskaźników można upatrywać w znacznie niższych kosztach realizacji inwestycji w porównaniu z minionymi dwoma latami – okresem boomu w budownictwie mieszkaniowym. W tym roku koszty budowy domu są nawet o 30% niższe niż dwa lata temu i nadal niższe od kosztu zakupu nowego mieszkania – pomimo notowanego trendu spadku cen w budownictwie wielorodzinnym w porównaniu do dwóch poprzednich lat.

To dobry czas dla inwestorów indywidualnych. Ceny materiałów budowlanych są niskie. Czy nadal będą spadać? Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Sztuką jest podjęcie decyzji o zakupie w odpowiednim momencie. Jestem przekonany, że taki czas właśnie nadszedł – mówi Cezary Szeszuła, Prezes Zarządu Xella Polska.

Dzięki spowolnieniu w budownictwie wielorodzinnym w tym roku inwestorzy indywidualni mieli znacznie mniej problemów z dostępem do profesjonalnych ekip budowlanych oraz do pełnej oferty materiałów budowlanych – bez konieczności długiego oczekiwania na realizację zamówienia.
O aktywności inwestorów indywidualnych świadczą także bardzo dobre wyniki sprzedaży materiałów ściennych tej grupie klientów w całym bieżącym roku, szczególnie te odnotowane w końcowej fazie sezonu budowlanego – we wrześniu.

Sprzedaż bloczków YTONG we wrześniu br. była tylko nieznacznie niższa niż w rekordowych miesiącach sprzedaży z 2008 roku – podsumowuje Cezary Szeszuła.

Ocena sytuacji w segmencie budownictwa jednorodzinnego w bieżącym roku jest pozytywna. Zarówno w ocenie inwestorów indywidualnych, jak i wykonawców, na rynek powrócił, tak potrzebny do harmonijnego realizowania inwestycji, spokój. Jedynym zaskoczeniem dla inwestorów był nagły atak zimy sprzed dwóch tygodni, ale był to jedyny nieprzewidywalny czynnik utrudniający w tym roku budowanie własnego domu.

Wszystko wskazuje na to, że przyszłym roku pozytywne trendy w budownictwie jednorodzinnym będą kontynuowane.

Anna Waszczuk
Analityk Rynku Xella Polska Sp. z o.o.
producenta materiałów SILKA i YTONG

 

###


Firma XELLA Polska Sp. z o.o.
oferuje produkty marki YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl, www.budowane.pl, www.portalrolniczy.pl, www.miastonoca.budowane.pl, http://www.termodom.pl/termodompasywny/, http://sklep.xella.pl, www.inspiracje.budowane.pl, www.multipor.budowane.pl oraz na blogach: http://blog.xella.pl/budujemy,

www.ZdrowaBudowa.pl.

 

 

Źródło Xella Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Alicja Radziejewska   #Cotton Balls Lights   #Haczyki Command   #Produkty Command