wiadomości branżowe

Rynki mieszkaniowe Pragi, Budapesztu, Bukaresztu oraz Warszawy pozostają bezpieczne.

REAS dokonał analizy rynków mieszkaniowych czterech stolic regionu CE – Pragi, Budapesztu, Bukaresztu oraz Warszawy. Jak wynika z badań stolice Czech, Węgier, Rumuni oraz Polski w różnym stopniu zostały dotknięte przez kryzys, przy czym Warszawa oraz Praga wydają się pozostawać w lepszej kondycji rynkowej od Bukaresztu i Budapesztu. 

W drugim kwartale 2009 roku,  na rynku mieszkaniowym w Warszawie odnotowuje się  poprawę sytuacji. Nowych transakcji było prawie 2000, spadło także zjawisko zwrotów (wyniosło około 10% sprzedanych lokali).  Rynek mieszkaniowy w Pradze w związku z wciąż trwającymi restrykcjami kredytowymi ze strony instytucji finansowych oraz niepewności kupujących nadal boryka się z niską sprzedażą. W Budapeszcie obserwujemy paradoksalnie stosunkowo dużą aktywność  na rynku mieszkaniowym. Przy jednocześnie niskim popycie wzrasta zatem pula mieszkań gotowych niesprzedanych a to powoduje spadki cen lokali mieszkalnych . Z kolei ograniczony dostęp do kredytowania , zarówno instytucjonalnego jak i indywidualnego, spowodował dość znaczny spadek transakcji oraz znaczne wstrzymanie wprowadzania nowych projektów mieszkalnych.

 „Rumuński rząd wprowadził program mający na celu wsparcie sprzedaży mieszkań „The First Home”. Ideą tego działania jest ożywienie popytu wśród nabywców pierwszych mieszkań na rynku pierwotnym.  Ograniczenia dofinansowania w przypadku Bukaresztu wydają się być dość surowe, jednak jego skuteczność będziemy w stanie ocenić dopiero za kilka miesięcy ” – Karol Dzięcioł, Senior Consultant w REAS.

Zdaniem Maximiliana Mendla – „Ceny na rynku mieszkaniowym w Budapeszcie pozostały stosunkowo stabilne ze względu na stagnację popytu w poprzednich latach. Jednak choć deweloperzy i właściciele nieruchomości wciąż starają się sztucznie podtrzymać ceny ofertowe na poziomie sprzed kryzysu, spadki cen są nieuniknione i już odzwierciedlają je ceny transakcyjne”.

Analiza rynków czterech stolic europejskich pochodzi z ostatniej edycji raportów opracowywanych przez Jones Lang LaSalle we współpracy z REAS o rynkach nieruchomości w Bukareszcie, Warszawie, Budapeszcie oraz Pradze. Zakres raportów obejmuje nie tylko ogólne informacje dotyczące gospodarek poszczególnych stolic, ale przede wszystkim trendów popytu i podaży na rynku inwestycyjnym, komercyjnym, handlowym oraz magazynowym. Ponadto zawiera również analizę sytuacji na rynku hotelarskim (przeprowadzoną przez Jones Lang LaSalle) oraz analizę  rynków mieszkaniowych w wyżej wymienionych czterech stolicach regionu CE – przeprowadzoną przez konsultantów REAS. 

Raporty w całości do pobrania na stronie www.reas.pl oraz www.joneslanglasalle.pl

 

Źródło REAS. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Colour Style   #Dekoral Fashion   #JUSTIFY   #koniec