wiadomości branżowe

ENCYKLOPEDIA INŻYNIERII MORSKIEJ

Wybitny znawca budownictwa morskiego, doctor honoris causa Politechniki Gdańskiej, były rektor naszej uczelni – prof. Bolesław Mazurkiewicz, woduje swoją najnowszą książkę. „Encyklopedia inżynierii morskiej” i jej autor będą bohaterami promocji, która odbędzie się 2 czerwca na Politechnice Gdańskiej.

Tej książki nie mógł napisać nikt inny, jak właśnie prof. Bolesław Mazurkiewicz – wybitny specjalista w dziedzinie budowli hydrotechnicznych, wychowanek Politechniki Gdańskiej, wieloletni nauczyciel akademicki, prorektor i rektor, doctor honoris causa naszej uczelni, autor ponad 420 publikacji, w tym jedenastu książkowych oraz 15 skryptów uczelnianych, promotor kultury morskiej, żeglarstwa oraz ochrony zabytków polskiego dziedzictwa morskiego.

Po raz pierwszy „Encyklopedia inżynierii morskiej” ukazała się w roku 1986. Przez te ponad dwadzieścia lat, dzięki rozwojowi myśli i techniki, wiele w dziedzinie inżynierii morskiej jednak zmieniło się. Praca nad nowym wydaniem encyklopedii trwała trzy lata. Powstał niemalże sześciuset stronicowy tom, opatrzony dwoma tysiącami barwnych fotografii. Podróż rozpoczyna się od hasła ABALON, a kończy na ŻURAWIU WIEŻOWYM. 
– Encyklopedia pomyślana jest nie tylko jako ogólny, podręczny informator dla ludzi związanych bezpośrednio – czy to pracą, czy kierunkiem studiów – z zagadnieniami inżynierii morskiej, ale także dla tych wszystkich, którzy pracują w innych dziedzinach gospodarki morskiej – autor napisał w przedmowie – a nawet poza tą gospodarką, stykają się w jakiejkolwiek formie z budowami morskimi i chcieliby na przykład patrząc na falochron, latarnię morską czy platformę wydobywczą na morzu, rozumieć istotę jej funkcji, elementarne zasady jej konstrukcji i mieć wyobrażenie o różnorodności możliwych jej rozwiązań.
Wydawcą książki jest Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej. Henryk Spigarski, prezes zarządu fundacji, wierzy w dalszą aktywność piśmienniczą prof. Mazurkiewicza. – Wydaje się, że środowisko zarówno naukowe, jak i zwane przemysłowym, z wielkim zainteresowaniem przyjęłoby osobiste jego wspomnienia – Henryk Spigarski zachęca prof. Mazurkiewicza do dalszej pracy. 
Promocja książki odbędzie się w ramach cyklu Politechnika Otwarta.
 
Zapraszamy!
2 czerwca 2009, wtorek, godz. 18.00, aula Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz. Wstęp wolny.

UWAGA! KSIĘGARNIA!
Podczas promocji kupić będzie można „Encyklopedię inżynierii morskiej” po cenie promocyjnej – 100 zł. To gratka, bowiem w księgarni zapłacić przyjdzie o 40 zł więcej.

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy