wiadomości branżowe

Pokonać schody i obojętność, czyli ?Miasta bez barier 2008?. Zapraszany na wystawę i kiermasz przedświąteczny!

Od ponad czterech lat studenci architektury Politechniki Gdańskiej wcielają się w rolę osób niepełnosprawnych, odnajdują bariery architektoniczne, z którymi ci stykają się na co dzień i szukają dróg ich rozwiązania. Tegoroczne, wiosenne warsztaty „Miasta bez barier” odbyły się w Tczewie i w Gdańsku Wrzeszczu. Ekspozycję dokumentującą zmagania studentów oglądać będzie można 2 i 3 grudnia na Politechnice Gdańskiej. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 2 grudnia o godz. 13.15 w politechnicznej Auli.

Wystawa skupia zdjęcia i projekty wykonane przez studentów architektury podczas majowych warsztatów. Zajęcia terenowe pod hasłem „Miasta bez barier” są częścią programu „Projektowanie przestrzeni wspólnej” realizowanego przez Wydział Architektury PG. Nadrzędnym celem tego programu jest przełamanie barier architektonicznych, konstrukcyjnych i mentalnych, a tym samym stworzenie życzliwego środowiska osobom niepełnosprawnym.

– Dzięki warsztatom terenowym „Miasta bez Barier” studenci propagują wrażliwość społeczną na potrzeby niepełnosprawnych, a tym samym uczestniczą w tworzeniu przyjaznego im środowiska. Studenci siadają na wózki inwalidzkie i wkładają specjalne gogle, aby poznać i odczuć potrzeby osób niepełnosprawnych ruchowo i niewidomych – mówi dr inż. arch. Marek Wysocki z Wydziału Architektury PG, inicjator warsztatów. – Studenci muszą zmierzyć się z codziennymi sprawami, czyli zrobić zakupy, skorzystać z usług poczty, banku, dostać się do apteki czy też kawiarni. Te niecodzienne ćwiczenia oddają codzienne problemy niepełnosprawnych. Pomagają one przyszłym architektom likwidować bariery architektoniczne i społeczne, a przede wszystkim mądrze projektować.

Ekspozycji towarzyszyć będzie przedświąteczny kiermasz prac plastycznych wykonanych przez osoby niepełnosprawne. Podczas otwarcia wystawy licytowane będą wybrane prace. Dochód z ich sprzedaży wesprze działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej z województwa pomorskiego.
– Zapraszam wszystkich do udziału w kiermaszu. Być może znajdą państwo na nim nietypowy prezent świąteczny dla najbliższych – zachęca dr Wysocki.

Ponadto, w trakcie wernisażu poznamy zwycięzców konkursu „Miejsce przyjazne osobom niepełnosprawnym”. Nagrodą będzie symboliczna tablica z brązu, która zawiśnie na najbardziej przyjaznym obiekcie. Konkurs zainicjował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdańsku.
 
Urozmaiceniem uroczystości będzie koncert zespołu „Szósty Zmysł”, w skład którego wchodzą trzy dziewczęta: dwie niewidome i jedna słabo widząca. Tworzą interpretacje muzyki klasycznej.

Wystawę, którą przygotował Wydział Architektury będzie można oglądać tylko 2 i 3 grudnia 2008 w godz. 10.00-16.00 w holu przed Aulą Gmachu Głównego PG. Patronat nad przedsięwzięciem objęli prezydenci Gdańska i Tczewa oraz rektor Politechniki Gdańskiej.

Uwaga! Miejsce wystawy dostępne jest dla osób niepełnosprawnych. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Kontakt: dr inż. arch. Marek Wysocki, Wydział Architektury PG, inicjator warsztatów, tel. 058/347 14 13

 

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Agata Wi   #Izbach Przyj   #Pro Medico Bono   #RTG