wiadomości branżowe

Osiedle Słoneczne ? nowa realizacja Ogrodowni w Starej Iwicznej

Ogrodownia wykonała otoczenie nowego osiedla mieszkaniowego w podwarszawskiej miejscowości. Główny element kompozycji stanowi sztucznie stworzona rzeka oraz staw.
Nowoczesne osiedle w Starej Iwicznej ma stanowić idealne miejsce nie tylko do zamieszkania, ale i odpoczynku. Dlatego szczególny nacisk położono na atrakcyjne zagospodarowanie terenu wokół budynków.  Dzięki projektowi Ogrodowni i jego realizacji uzyskano atmosferę kameralności i spokoju, potrzebnych mieszkańcom podwarszawskiego osiedla.

Osią kompozycji osiedla stała się sztucznie stworzona rzeka, wykonana przez Ogrodownię. Dno rzeki wyłożone jest kamieniami. Przecinają ją liczne mostki, które są jednocześnie malowniczymi ścieżkami prowadzącymi do klatek schodowych budynków. Rzeka zaczyna swój bieg u kamiennego źródła, jej zwieńczenie stanowi położona na wyspie wieża zegarowa. Dzięki swojej lokalizacji w centrum założenia, w bezpośredniej bliskości budynków, jest łatwo dostępna dla wszystkich mieszkańców, pozwalając na relaks.

Sporym wyzwaniem w realizacji projektu okazał się spadek terenu.

„Realizacja tego projektu wymagała od nas opracowania wielu rozwiązań  technicznych. Kłopotliwy z pozoru spadek terenu, przekształciliśmy w  kaskady,  które uatrakcyjniają rzekę. Całość daje wrażenie harmonii i spokoju.” – powiedział Mariusz Pasek, szef Ogrodowni.

W Starej Iwicznej zbudowano również staw retencyjny – jego skarpy i brzegi wzmocnione zostały geokratą, a następnie pokryte powierzchnią trawiastą. Ogrodownia opracowała także projekt obiegu i filtracji wody w zbiornikach.

***
Ogrodownia to dział działającej od 1997 r. Pracowni Sztuki Ogrodowej, specjalizujący się w inwestycjach mieszkaniowych, publicznych i komercyjnych. Zajmuje się sporządzaniem projektów architektury krajobrazu i ich realizacją, inwentaryzacją zieleni, rewaloryzacją ogrodowo-parkowych założeń historycznych oraz doradztwem z zakresu architektury krajobrazu. Do realizacji Ogrodowni należą m.in. plac wypoczynkowy w Parku Ujazdowskim w Warszawie, zieleń na dachu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, a także otoczenie warszawskich osiedli Słoneczny Skwer, Pegaz czy Lazurowa Dolina.

Źródło Ogrodownia. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy