wiadomości branżowe

Fasada Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej odzyska dawny blask

Ślady po kulach na piersiach herosów z miedzi opanowujących żywioły natury zaklęte w rzygacze, głowy rzeźb obrośnięte osadami, parapety pokryte grubą warstwą glonów, ginące złocenia, puste miejsca po pięciu spośród sześciu lwich masek. To tylko niektóre zniszczenia, które przyjdzie konserwatorom usunąć. Ruszają prace konserwatorskie przy fasadzie Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej. Potrwają do końca roku.

Gmach Główny oddano do użytkowania w 1904 roku. Dziś fasadę zasłoniły już rusztowania. Fachowo rzecz nazywając, konserwatorzy rozpoczęli pracę przy frontowym ryzalicie trójdzielnym wraz z portykiem elewacji wschodniej Gmachu Głównego PG. Ryzalit to pionowy występ w murze. W przypadku politechniki nazwano tak środkową, wysuniętą do przodu część elewacji frontowej Gmachu Głównego. Trójdzielny, gdyż ten fragment elewacji składa się z trzech widocznie wyodrębnionych pionowych części. Portyk zaś to wejście główne, wysunięte i zadaszone, z ozdobnymi elementami. Cała powierzchnia ryzalitu to 1075 m kw. Długość elewacji objętej renowacją (po obrysie) ? 32 metry bieżące.

Przez sześćdziesiąt powojennych lat eksploatacji, elewacje budynku nie były przedmiotem kompleksowych prac konserwatorskich i naprawczych. Do prac projektowych i budowlanych związanych z rewitalizacją Gmachu Głównego przystąpiono w roku 1998. Pierwszy etap prac zakończył się w kadencji 2003-2008. Kolejny okazał się niezbędny. Dlaczego?

? Z powodu niedokładnie wykonanych napraw po zniszczeniach wojennych, zachodzących reakcji z powodu zanieczyszczeń ptasimi odchodami, zwłaszcza w wyższych partiach elewacji, zachodzi obawa, że naruszone kamienne i metalowe elementy mogą runąć ? motywuje dr inż. arch. Krzysztof Szarejko, architekt politechniczny.

Szczególnie poważnie zniszczona jest kamieniarka z powodu kruchości piaskowca i jego podatności na pękanie.

Prace konserwatorskie pochłoną ponad 600 tys. złotych.

Gmach Główny, zlokalizowany w sercu kampusu politechnicznego, wpisany jest do rejestru zabytków. W 2005 roku Politechnika Gdańska zdobyła tytuł ?Zabytek zadbany? w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków.

 Informacje: dr inż. arch. Krzysztof Szarejko, architekt politechniczny, tel. 0608/629 646.

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Caff Latte   #Starbucks Coffee Company   #Starbucks Coffee International   #zarz