wiadomości branżowe

Haniel sprzedaje spółkę Xella konsorcjum PAI Partners / Goldman Sachs Capital Partners

Duisburg / Frankfurt / Monachium, 15 lipca 2008 r. – Grupa Haniel z powodzeniem kontynuuje nowy kierunek w tworzeniu swojego portfolio, dokonując ważnego kroku w swej strategii profilowania grupy przedsiębiorstw jako grupy handlowo-usługowej. Po szeroko zakrojonym i dokładnym sprawdzeniu wszystkich opcji, rada nadzorcza na początku tygodnia zaakceptowała złożoną przez zarząd propozycję sprzedaży działu budowlanego Xella International GmbH na rzecz konsorcjum, które w równych częściach składa się z PAI Partners oraz Goldman Sachs Capital Partners. Sprzedaż jest jeszcze przedmiotem kontroli antymonopolowej. Przejście własności nastąpi regresywnie z dniem 31 marca 2008 r.

Xella, wyłoniona w 2002 r. z działu budowlanego Grupy Haniel, jest czołową na świecie firmą oferującą beton komórkowy i wyroby wapienno-piaskowe. Spółka odgrywa decydującą rolę w konsolidacji międzynarodowego sektora producentów materiałów budowlanych. Xella, będąc przedsiębiorstwem produkcyjnym, w długofalowej perspektywie nie mieści się w nowym kierunku strategii Grupy Haniel.

– Przedsiębiorcza odpowiedzialność oraz optymalizacja zysku to dwie równorzędne wartości w firmie Haniel w strategicznym ukierunkowaniu naszego portfoliomówi Eckhard Cordes, Dyrektor Zarządzający (CEO) Grupy Haniel.Tymi dwoma aspektami kierowaliśmy się podczas naszych poszukiwań odpowiedniego nowego właściciela spółki Xella i jesteśmy przekonani, że znaleźliśmy właściwego partnera o odpowiednich możliwościach finansowych i doświadczeniu w przemyśle.

W ramach ustrukturyzowanej procedury wyboru oferentów, w której koncern korzystał z doradztwa takich instytucji, jak Deutsche Bank, Deloitte oraz Clifford Chance, a także na podstawie przekonującej koncepcji, Grupa Haniel zdecydowała się na wybór konsorcjum PAI Partners i Goldman Sachs Capital Partners. 

– Chcemy rozwijać się w sposób przynoszący zysk i udało się nam przekonać inwestorów do tego, że nasz biznesplan dla przyszłości Xelli będzie trwale podnosić wartość firmy. Szanse wzrostu widzimy przede wszystkim w Europie Wschodniej wyjaśnia Jan Buck-Emden, Dyrektor Zarządzający (CEO) Xella International GmbH.

Jak powiedział Mirko Meyer-Schönherr, dyrektor PAI w Niemczech: – Niezmiernie cieszymy się z tej transakcji. Xella jest czołowym producentem ściennych materiałów budowlanych, jak również wapna i wapienia, i posiada mocną pozycję rynkową na wszystkich rynkach, na których jest obecna. Transakcja ta raz jeszcze dowodzi strategii inwestycyjnej PAI – inwestowania w firmy będące strategicznymi liderami rynku, w przypadku których tworzenie wartości możliwe jest dzięki dalszej konsolidacji rynku i udoskonaleniom w sferze operacyjnej.

– Xella to bardzo dobrze spozycjonowane przedsiębiorstwo produkujące materiały budowlane, o przekonującym bilansie zysków i atrakcyjnych szansach wzrostu, zwłaszcza w Europie Wschodniejpowiedział Martin Hintze, odpowiedzialny w Goldman Sachs Capital za kraje niemieckojęzyczne. – Jesteśmy przekonani co do strategicznego kierunku rozwoju Xelli, wiodącego do wzrostu przynoszącego zyski na perspektywicznych rynkach. Będziemy ściśle współpracować z kompetentną kadrą kierowniczą oraz wysoko wykwalifikowanymi pracownikami w celu skutecznej realizacji tej strategii.

Międzynarodowa Grupa Xella działa w trzech obszarach biznesowych: materiałów budowlanych, systemów montażu budynków na sucho oraz surowców. Dzięki markom YTONG, HEBEL oraz SILKA firma Xella jest największym na świecie producentem betonu komórkowego i wyrobów wapienno-piaskowych, a marka FERMACELL zapewnia spółce czołową pozycję w produkcji płyt gipsowo-kartonowych. Zakład Fels-Werke GmbH należy do czołowych w Europie producentów wapienia i piaskowca wapiennego. Xella zatrudnia ponad 7.600 pracowników, działa w ponad 30 krajach i osiągnęła w roku operacyjnym 2007 obrót rzędu 1,3 mld euro.

 

O firmie Franz Haniel & Cie. GmbH:

Haniel jest międzynarodowym koncernem zatrudniającym ponad 56.000 pracowników. W 2007 roku osiągnął obrót rzędu 29,2 mld euro i jest obecny w ponad 40 krajach. Pięć działów koncernu – Celesio, CWS-boco, ELG, TAKKT oraz Xella – jest aktywnych w różnych obszarach, z których wszystkie posiadają czołową pozycję rynkową. Ponadto Haniel posiada 34,24-procentowy udział w akcjach firmy METRO AG. Fima Franz Haniel & Cie. GmbH jako holding przejmuje kierownictwo strategiczne i finansowe, określa wytyczne dla zarządzania personelem we wszystkich obszarach działania koncernu. Poszczególne działy przedsiębiorstwa: Celesio – czołowe w Europie farmaceutyczne przedsiębiorstwo handlowo-usługowe, CWS-boco – czołowy producent środków czyszczących dla łazienek, mat czyszczących i dostawca usług tekstylnych, ELG – jedno z czołowych na świecie przedsiębiorstw zajmujących się handlem i obróbką surowców dla przemysłu wykorzystującego stal szlachetną, TAKKT – czołowe w Europie i Ameryce Północnej przedsiębiorstwo handlu wysyłkowego typu Business-to-Business (B2B), sprzedające elementy wyposażenia biur, zakładów i magazynów oraz Xella – światowy potentat w dziedzinie materiałów budowlanych, systemów suchego montażu budynków oraz dostawca surowców. 

Więcej informacji na temat firmy Franz Haniel & Cie. GmbH znaleźć można w Internecie na stronie przedsiębiorstwa www.haniel.de

 

O PAI Partners:

PAI jest czołowym w Europie przedsiębiorstwem typu private equity, posiadającym biura w Paryżu, Londynie, Madrycie, Mediolanie, Monachium oraz w Luksemburgu. PAI zarządza i doradza funduszom typu buy-out o łącznej wartości kapitału własnego w wysokości ponad 11 mld euro. Od 1998 roku PAI 34 LBO rozliczył transakcje w 9 krajach Europy wartości przewyższającej 28 mld.

W ubiegłych latach PAI dokonała licznych, wyraźnie sprofilowanych, tzw. leveraged buyouts czołowych w różnych branżach przedsiębiorstw w Europie. Transakcje te obejmują: Antargaz – czołowy dostawca gazu płynnego we Francji; Chr. Hansen – światowy potentat w produkcji naturalnych dodatków dla przemysłu spożywczego; Coin – czołowy detalista odzieżowy we Włoszech; Cortefiel – czołowy detalista odzieżowy w Hiszpanii; Elis – jedna z czołowych na rynku europejskim firm tekstylnych, leasingowych oraz usług zdrowotnych; Kwik-Fit – czołowa na rynku europejskim firma oferująca szybkie naprawy samochodów; Monier – światowy producent elementów i rozwiązań dachowych; Perstorp – światowy producent dodatków typu „added value" dla przemysłu farbiarskiego, w produkcji żywic i pokryć; Saeco – światowy producent automatycznych ekspresów do kawy; Saur – czołowy dostawca wody i aparatury do jej utylizacji we Francji; Spie – czołowy dostawca usług technicznych dla wielorakich zastosowań; United Biscuits – numer 2 wśród europejskich producentów wypiekanych wyrobów cukierniczych; Vivarte – czołowy specjalista w produkcji obuwia i odzieży we Francji oraz Yoplait – drugi pod względem wielkości na świecie producent świeżych wyrobów mlecznych.

PAI wyróżnia się szczególnie połączeniem operacyjnych inicjatyw inwestycyjnych i odpowiednich dla danej branży doświadczeń. PAI oferuje przedsiębiorstwom ze swojego portfolio wsparcie finansowe i strategiczne, konieczne dla ich dalszego rozwoju i strategicznego podnoszenia wartości. 

Więcej informacji na temat PAI Partners na stronie www.paipartners.com

 

O Goldman Sachs Capital Partners:

W skład Goldman Sachs Capital Partners (GSCP) wchodzą fundusze inwestycyjne bezpośrednich udziałów typu private equity, prowadzonych przez bank Goldman Sachs. GSCP działa w Europie od 1993 r. Dąży do długofalowego wzrostu kapitałowego poprzez udostępnianie własnego kapitału przedsiębiorstwom odznaczającym się wysoką jakością i posiadającym kompetentne kierownictwo. Pierwszy fundusz GSCP założony został w 1992 r. Utworzony w 2007 r. fundusz GS Capital Partners VI jest szóstym na świecie funduszem Goldman Sachs zainteresowanym nabywaniem udziałów w przedsiębiorstwach o obrotach rzędu 20,3 mld dolarów US. Do grona inwestorów tego funduszu zaliczają się, oprócz Goldman Sachs, wykwalifikowani inwestorzy instytucjonalni i zamożni prywatni inwestorzy z kręgu klientów Goldman Sachs. GSCP dysponuje ogromnym doświadczeniem w dziedzinie nabywania udziałów w najlepszych firmach niemieckich, takich jak np.: Kion (producent automatycznych użytkowych urządzeń transportowych), Kabel Deutschland (telewizja kablowa), Cognis (chemia specjalistyczna) oraz Messer Griesheim (gazy przemysłowe).

Goldman Sachs jest jednym z czołowych na świecie banków inwestycyjnych, działających w segmentach bankowości inwestycyjnej, papierów wartościowych oraz zarządzania inwestycjami. Różnorodna baza klientów składa się z przedsiębiorstw, banków, towarzystw ubezpieczeniowych, rządów, jak również zamożnych prywatnych inwestorów. Założony w 1869 r., z siedzibą w Nowym Jorku, Goldman Sachs jest obecnie jednym z najstarszych i największych na świecie banków inwestycyjnych. 

Więcej informacji na temat Goldman Sachs znajdą Państwo w Internecie na stronie www.goldmansachs.gs

Źródło Xella Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy