wiadomości branżowe

Dwa razy więcej YTONGa na polskim rynku

W odpowiedzi na duże zapotrzebowanie na markowe materiały do wznoszenia ścian, Xella Polska modernizuje zakłady w Miliczu i Pile, przechodząc z produkcji betonu komórkowego na produkcję YTONGa i zwiększając równocześnie moce produkcyjne. Dzięki tym inwestycjom już w przyszłym roku ilość polskiego YTONGa na rynku wzrośnie dwukrotnie.

Właśnie dobiegła końca inwestycja w zmianę jakości produktów z betonu komórkowego wytwarzanego w Miliczu. Zakład zaopatruje już w bloczki YTONG obszar południowo-zachodniej Polski. Podobnie, jak pobliska fabryka w Sieradzu, będzie dostarczał na polski rynek 170Tm3 YTONGa rocznie.

Jeszcze w tym roku Xella rozpocznie kolejną tego rodzaju inwestycję – tym razem w zakładzie w Pile. Dotychczasowe moce produkcyjne zakładu wzrosną ze 150 do 300Tm3 rocznie. Zwiększy się też zatrudnienie. Koszt inwestycji to ok. 40 mln zł. Jej zakończenie planowane jest na połowę 2009 roku – wtedy to z zakładu wyjadą pierwsze bloczki YTONG. Zakład w Pile będzie zaopatrywał Polskę północno-zachodnią.

Równolegle ze wzrostem zapotrzebowania na materiały budowlane obserwujemy wzrost świadomości i wymagań klientów. Coraz częściej pytają oni o materiały wysokiej jakości, spełniające wymogi energooszczędności oraz rozwiązania systemowe, takie jak np. System 20 cm. Dotyczy to szczególnie zachodniej części Polski, na którą duży wpływ mają niemieckie trendy w budownictwie – mówi Cezary Szeszuła, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Xella Polska. – Niezależny raport Pentora pokazał też, jak bardzo polscy inwestorzy indywidualni cenią sobie markę YTONG – w badaniu znajomości marek budowlanych zajęła ona pierwsze miejsce wśród marek producentów do wznoszenia ścian. To dodatkowo przekonuje o słuszności ww. inwestycji – dodaje Cezary Szeszuła.

Z danych statystycznych wynika, że w ubiegłym roku w regionie północno-zachodniej Polski zlokalizowana była co czwarta noworozpoczynana inwestycja w budownictwie mieszkaniowym. Było ich aż o 40,5% więcej niż w roku 2006. Inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę o 31,2% większej liczby domów jednorodzinnych, zaś rozpoczętych budów w budownictwie wielorodzinnym było aż o 48% więcej niż w roku 2006.

Wysoki potencjał rozwoju rynku budowlanego w północno-zachodniej części Polski potwierdza również liczba udzielonych pozwoleń na budowę nowych mieszkań – w 2007 roku była ona o 33,3% wyższa niż w roku 2006 – mówi Anna Waszczuk, Analityk Rynku Xella Polska. – Jednocześnie zwiększył się udział przyznanych w tym regionie pozwoleń na budowę w ich ogólnej liczbie.

 

<

p align=”center”>###

Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 13 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 870 osób.

Więcej informacji w serwisach: http://www.xella.pl/, http://www.budowane.pl/, http://www.portalrolniczy.pl/, http://www.miastonoca.budowane.pl/ oraz na blogu: http://blog.xella.pl/budujemy.

Źródło Xella Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy