wiadomości branżowe

Rolnik też buduje

I to nie tylko dla siebie. W roku 2006 liczba oddanych do użytku budynków gospodarstw rolnych była o 72% większa niż w roku 2005. A to dopiero początek. Dzięki funduszom unijnym lata 2007 – 2013 będą okresem intensywnych inwestycji w rozwój budownictwa na wsi. Będzie się to wiązało z dużym zainteresowaniem inwestorów materiałami budowlanymi.

W roku 2006 oddano do użytku 7 848 budynków gospodarstw rolnych. Liczba ta po raz pierwszy od dziewięciu lat była zbliżona do rekordowego poziomu notowanego w 1998 roku, tj. 10 242 budynków gospodarstw rolnych. Po tym rekordowym roku nastąpił znaczny spadek zapotrzebowania na materiały budowlane w segmencie budownictwa obiektów rolnych mówi Anna Waszczuk, Analityk Rynku Xella Polska. – O ponownym wzroście zainteresowania inwestorów materiałami budowlanymi w tym segmencie rynku świadczy wzrost liczby udzielonych pozwoleń na budowę budynków gospodarstw rolnych w 2006 roku, który wyniósł +4,5% w stosunku do roku 2005. Był to dopiero początek rozwoju tego segmentu rynku. Potwierdzają to ostatnie dane – w I półroczu bieżącego roku liczba udzielonych pozwoleń na budowę budynków rolnych była aż o +26,4% wyższa w stosunku analogicznego okresu roku ubiegłego – podsumowuje Anna Waszczuk.

Xella Polska, aktywnie współpracując z sektorem rolniczym, odkrywała złożoność tej branży w Polsce oraz jej olbrzymi potencjał. Rolnictwo jest bardzo wrażliwą gałęzią gospodarki i wymaga szczególnego traktowania, ochrony i wsparcia. W tej branży zwrot zainwestowanego kapitału nie następuje tak szybko jak w innych działach gospodarki, a sama produkcja zależy od czynników zależnych nie tylko od człowieka.

Nasza firma widzi ogromny potencjał w rynku rolnym. Dzięki funduszom unijnym najbliższe lata będą okresem intensywnych inwestycji w rozwój wsi: w infrastrukturę rolną, w rozwój przedsiębiorczości (powstawanie małych i średnich przedsiębiorstw), jak również – co najważniejsze dla naszej branży – w budownictwo rolne – mówi Monika Mychlewicz, Kierownik Działu Marketingu Xella Polska. – Mając ogromne doświadczenie w budownictwie mieszkaniowym wiemy, z jakimi problemami borykają się inwestorzy. Z tymi samymi problemami będą mieli do czynienia inwestorzy budujący fermy, obory, stajnie, budynki oczyszczalni ścieków czy gospodarstwa agroturystyczne. To właśnie dla nich już rok temu stworzyliśmy narzędzie, jakim jest www.portalrolniczy.pl. W podjęciu takiej decyzji pomogło nam też duże zainteresowanie inwestorów rolnych blokami SILKA – dodaje.

Wapienno-piaskowe bloki SILKA doceniane są w budownictwie rolniczym z wielu powodów. Są one niezwykle trwałe i wytrzymałe. Charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a przede wszystkim – na czynniki atmosferyczne i korozję chemiczną. Ściany z SILKI potrafią oprzeć się kwaśnym deszczom i ponad dwudziestostopniowym mrozom – w zabudowaniach gospodarczych można więc pozostawić je nieotynkowane. Poza tym bloki te gwarantują zdrowe, odporne na działanie grzybów i glonów oraz ciche wnętrze budynku.

Zdrowy mikroklimat postawionego z SILKI budynku zapewniają też wyjątkowo dobre właściwości hydroregulacyjne tego materiału. Przenikanie pary wodnej uzależnione jest od wilgotności powietrza, przez co cały czas utrzymywany jest odpowiedni poziom wilgotności. Bloki SILKA są niepalne i dodatkowo dźwiękochłonne, co predestynuje je nie tylko do zabudowań gospodarczych, ale również domów szeregowych czy ścian działowych w domach jednorodzinnychmówi architekt Maksymilian Ziółkowski z pracowni ZiP Architekci.

W Europie z silikatów buduje się od ponad stu lat. Współczesne bloki wapienno-piaskowe mają jednak znamienitego poprzednika – o tym samym składzie i strukturze mineralnej, a więc i wielu właściwościach. Mowa o piaskowcu. Sięgając więc po bloki silikatowe korzystamy z budulca, z którego stawiano piramidy, Stonehenge czy katedrę Notre Dame.

Portal rolniczy SILKA dla rolnictwa (www.portalrolniczy.pl) to wciąż aktualizowany interesującymi informacjami serwis branżowy. Jego zasoby są sukcesywnie powiększane. Dla inwestorów budowlanych stworzono dział z projektami budynków gospodarczych.

Mając świadomość, że najbliższe lata mogą okazać się kluczowe dla rozwoju infrastruktury rolnej w naszym kraju, Xella Polska nie tylko dostarcza odpowiednie dla rolnictwa materiały budowlane, ale też angażuje się w proces tworzenia kanałów informacji i edukacji rolnej.

 

<

p align=”center”>###

Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 13 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 870 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl, www.xella20cm.pl, www.budowane.pl, www.portalrolniczy.pl, www.miastonoca.budowane.pl oraz na blogu: blog.xella.pl/budujemy.

Źródło Xella Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #celu   #PG   #Politechnice Gda   #Stowarzyszenie Architekt