wiadomości branżowe

Rankingi potwierdzają wysoką pozycję ENERGI

Pierwsze miejsce wśród pomorskich firm zajęła ENERGA pod względem nakładów inwestycyjnych w rankingu "Dziennika Bałtyckiego" TOP 100 Pomorza. Z kolei w na liście "Gazety Prawnej" ENERGA znalazła się wśród 20 największych firm z branży paliwowo-energetycznej, a w rankingu liderów rynku  energetyki "Home&Market" zajęła 3.miejsce.  

579 520 000 złotych wydanych na inwestycje w ubiegłym roku uplasowało ENERGĘ na pozycji lidera wśród największych firm województwa pomorskiego w rankingu "Dziennika Bałtyckiego".

  • Uwolnienie rynku energii stawia przed nami nowe zadania, których efektem musi atrakcyjna oferta dla klientów. Bez nowych inwestycji w rozwój i modernizację sieci dystrybucyjnej, nowe technologie oraz sieć biur obsługi klienta stworzenie takiej oferty nie byłoby możliwe – mówi Barbara Klimiuk, prezes Zarządu spółki ENERGA. – Efektem takiej strategii jest wzrost dynamiki realizowanych inwestycji. W 2006 r. przeznaczyliśmy na ten cel aż o 90 mln zł więcej niż w roku poprzednim. W 2007 r. planujemy zwiększyć tę kwotę do 600 mln zł. Przy czym aż 40 proc. całości nakładów inwestycyjnych przeznaczamy na infrastrukturę umożliwiającą przyłączanie nowych odbiorców.  

W tym samym rankingu na liście 100 największych firm Pomorza ENERGA zajęła drugie miejsce, tuż za Grupą Lotos. Głównym kryterium oceny był przychód ze sprzedaży, który w przypadku ENERGI zamknął się kwotą  blisko 5,5 mld zł. 

Spółka zależna ENERGA Zakład Oświetlenia Sopot znalazła się na 89. miejscu z przychodami w wysokości prawie 30 mln zł. 

Wysoką pozycję ENERGA zajęła w zestawieniach rankingu opartych na innych wskaźnikach  ekonomicznych: 
– 3.miejsce – według zysków netto – 218 mln 478 tys. zł
– 3.miejsce – według zysków brutto – 280 mln 923 tys. zł
– 21. miejsce – według przychodów na pracownika – 710 tys. zł  
– 47. miejsce – według rentowności netto 3,98 proc.  
– 45. miejsce – według rentowności brutto – 5,12 proc. 

Według rankingu TOP 100 Pomorza ENERGA  jest największym pracodawcą w województwie.

W pierwszym rankingu firm paliwowo-energetycznych "Gazety Prawnej" ENERGA uplasowała się w pierwszej dwudziestce spółek z największych przychodach ze sprzedaży, zajmując 11. miejsce (Grupa Kapitałowa Koncernu Energetycznego ENERGA) oraz 12. miejsce (Koncern Energetyczny ENERGA). Pod względem zysku netto są to odpowiednio miejsca 13. i 16. 

Z kolei w tym samym rankingu na liście 100 firm z branży KE ENERGA uplasował się dokładnie w środku zestawienia, na 45. miejscu, osiągając 4-procentową zyskowność. 

Na liście liderów rynku energetyki w Polsce, sporządzonej przez "Home&Market" ENERGA zajęła wysokie 3. miejsce wśród 42 firm z branży. Natomiast na liście tego miesięcznika 400 największych przedsiębiorstw produkcyjnych  (według przychodów ze sprzedaży netto) firma uplasowała się  na 12. pozycji.

Swój ranking 1000 największych firm w Polsce sporządziła również "Gazeta Finansowa". Na liście tej – zestawionej na podstawie przychodów netto – ENERGA zajmuje 24. miejsce. Wśród firm z branży energetycznej spółka jest na 4. pozycji.

***

Grupa Kapitałowa ENERGA (http://www.energa.pl/) – największy w Polsce sprzedawca i dystrybutor energii elektrycznej. Dostawca prądu do domów ponad 7 milionów Polaków (obsługuje ponad 2,4 mln odbiorców indywidualnych) oraz dla ponad 200 tys. firm (ok. 17-procentowy udział w polskim rynku dystrybucji energii elektrycznej). ENERGA to także największy w kraju producent "zielonej energii" oraz firma, dzięki której co 10 bocian przylatujący do Polski ma bezpieczne gniazdo (5200 zainstalowanych platform na bezpieczne bocianie gniazda).

Źródło Grupa ENERGA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #CHF   #inny   #PLN   #zarz