wiadomości branżowe

Pierwotnie czy wtórnie?

Jak wynika z danych MultiBanku, Polacy, którzy decydują się na zamieszkanie w domu jednorodzinnym najchętniej budują go od podstaw. Blisko 60% kredytów na dom jednorodzinny, udzielonych przez MultiBank w pierwszych czterech miesiącach 2007r., było przeznaczone na inwestycje na rynku pierwotnym.

W tym samym okresie, 27% kredytów na dom Klienci MultiBanku skonsumowali na zakupy na rynku wtórnym i tylko 15% na inwestycje u deweloperów. O popularności kredytów na budowę domu decydują między innymi niższe nakłady finansowe, jakie Klient musi ponieść na początku. Średnia wartość kredytu na budowę domu w pierwszych czterech miesiącach 2007r wyniosła 158 tys. zł., podczas gdy Klienci pożyczali odpowiednio 328 tys. zł na zakupy u deweloperów i 421 tys. zł na inwestycje na rynku wtórnym.

Klienci coraz częściej decydują się na przeprowadzkę do domu jednorodzinnego ze względu na wysokie ceny mieszkań w blokach – mówi Dominik Skrzycki, naczelnik wydziału Planów Finansowych MultiBankuKończąc budowę domu, inwestorzy często wyposażają go w podstawowy sprzęt czekając na dodatkowy zastrzyk gotówki. Zaobserwowaliśmy, że po kilkunastu miesiącach Klienci oswajają się z kredytem hipotecznym i sięgają np. po kredyt modernizacyjny MultiBanku, pozwalający na podniesienie standardu nieruchomości.  – dodaje Skrzycki 

Niewątpliwie budowa własnego domu ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na dostosowanie nieruchomości do indywidualnych wymogów funkcjonalnych i estetycznych. Z drugiej strony, jest to złożony proces wymagający wiele czasu i zaangażowania ze strony właściciela. Nie ulega jednak wątpliwości, że inwestycja w dom jednorodzinny może być jedną z atrakcyjniejszych na rynku nieruchomości, który powoli się stabilizuje.

Zakup gruntów oraz koszt budowy domu w Polsce jest w dalszym ciągu znacznie niższy niż w pozostałych krajach Unii, podczas gdy niektóre mieszkania w Warszawie czy Krakowie osiągnęły ceny zbliżone do tych w dużych miastach Europy zachodniej. Rynek mieszkaniowy powoli się stabilizuje, ale możemy być pewni, że grunty w Polsce będą drożały przez najbliższych kilka lat, dlatego zakup własnego wydaje się być trafną inwestycjąwyjaśnia Skrzycki

Informacje dodatkowe:

1.Kredyt modernizacyjny

Maksymalna wysokość kredytu modernizacyjnego to 10% wartości kredytu hipotecznego jednak nie więcej niż 50 tys. złotych. O ten produkt można ubiegać się już po sześciu miesiącach regularnych spłat kredytu hipotecznego. Oprocentowanie kredytu modernizacyjnego wynosi 9,90%. Maksymalny okres kredytowania to 60 miesięcy.

Źródło Grupa mBank. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy

Tagi: #Le Chameau   #Paulina Szenderowska   #sklep   #YTONG